Press detail
21/02/2017
EC_NIKI AND THE DOVE /SE

PALÁC AKROPOLIS TISKOVÁ ZPRÁVA, 21. 2. 2017

EUROCONNECTIONS: NIKI AND THE DOVE /SE

Palác Akropolis 17. března 2017 v 19,30 hodin

Niki and the Dove vezmou Prahu na skok do osmdesátek

17. března uvítá Palác Akropolis poprvé švédský spolek Niki and the Dove. Na Žižkov dorazí jedni z nejvýraznějších představitelů současné severské electropopové vlny, které v roce 2011 zařadila výroční anketa BBC mezi pět největších objevů roku. V rámci pražské koncertní premiéry představí své nové album Everybody's Heart Is Broken Now. Sekundovat jim bude ještě italský synth-wave kvartet Aftersalsa.

Švédské duo se vyžívá ve zvuku laciných syntezátorů, plasticky znějících perkusí či rozechvěných romantických nálad, jejich písničky jsou ale mnohem víc než jen pouhé retro 80. let. V záplavě podobných kapel ze severu vynikají Niki and the Dove citem pro silné popové melodie i uvěřitelné emoce a navíc mají v čele úžasnou zpěvačku Malin Dahlström, která je slyšet v písních Skrillexe, Mos Defa, Kleerupa nebo Jacquese Lu Conta. Niki and the Dove vznikli v roce 2010 a mezi členy není žádná Niki ani holubice. Projekt založili Malin Dahlström a Gustaf Karlöf, jež se v polovině nulté dekády potkali v triu Stalker Studio. Malin měla předtím zkušenosti z experimentální kapely Midaircondo a vydávala elektronickou hudbu pod jménem Disdishdance, zatímco její parťák má za sebou několik tracků jako Karlof. Hned jejich první společný singl DJ, Ease My Mind výrazně zabodoval a epický synthpopový hit převzal a zremixoval pro své album Recess hvězdný producent Skrillex. V roce 2011 zařadila výroční anketa BBC duo Niki and the Dove mezi pět největších objevů roku. Retrofuturistický synthpop debutové desky Instinct si vysloužil srovnání třeba s The Knife, Robyn či Florence & The Machine, zatímco hlas Malin Dahlströmové evokoval novinářům zpěvačky jako Kate Bush nebo Siouxsie Sioux. S novým albem Niki and the Dove nikam nepospíchali a čtyři roky pečlivě pilovali svůj sound. Novinka Everybody's Heart Is Broken Now je sebevědomější a rozkročená mezi více žánrů. V textech prosvítá téma apatie a rozpadu společnosti, které podle Malin může vrhnout náš svět do nevídané katastrofy. „Chtěli jsme napsat o obecnějším pocitu ztráty zájmu o všechno.“ vysvětluje. Na desku se ale vešly i písně o lásce jako So Much it Hurts nebo You Stole My Heart Away. „Většina dnešního popu vracejícího se do osmdesátek se vyžívá v laciných efektech, Niki and the Dove ale v oparu nostalgie nachází vřelé pocity vzájemnosti, které dnešní době tak žalostně chybí.“ napsal o albu portál Pitchfork.

Role předkapely se na večírku EuroConnections 17. března zhostí italské kvarteto Aftersalsa, která také navazuje na osmou dekádu. V jejich hudbě se odráží tehdejší synthpopová vlna, ale nebojí se ani temnějších odstínů elektroniky. Vznikli před dvěma lety a vloni vydali svoje debutové EPčko Chances, které sklidilo na italské scéně pozitivní ohlasy. Čtveřice z Milána teď míří do Evropy a Palác Akropolis se může těšit na jejich první zastávku v České republice.

Více informací: /…akropolis.cz http://www.nikiandthedove.com https://soundcloud.com/after-salsa

Předprodej lístků /…lacakropolis, v kavárně Paláce Akropolis, GoOut

Foto: http://ftp.palacakropolis.cz/…iAndTheDove/

Kontakt / akreditace: Eva Kociánová, Kubelíkova 27, 130 00 Praha 3, tel: +420 603 572 368,
e-mail: eva.kocianova (at) palacakropolis.cz

Recommended